Respuesta :

R 7.496 approximately 7.5 feet

1) Since a circumference is calculated by this formula:

[tex]\begin{gathered} C=2\pi R \\ \end{gathered}[/tex]

2) Then we can plug that into the formula:

[tex]\begin{gathered} C=2\pi R \\ 47.1=2\pi R \\ \frac{47.1}{2\pi}=\frac{2\piR}{2\pi} \\ R\text{ =7.496} \end{gathered}[/tex]

So the Radius is approximately 7.496 ft

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico