(PLEASE ANSWER!) Elena went to a store where you can scoop your own popcorn and buy asmuch as you want. She bought 10 ounces of spicy popcorn for $2.50. How much popcorn can you buy per dollar?

Respuesta :

Given data:

The cost of 10 ounces of popcorn is $2.50.

The expression for the given statement is,

[tex]\begin{gathered} 10\text{ ounces=\$2.50} \\ 1\text{ dollar=}\frac{10}{2.5}\text{ ounces} \\ =4\text{ ounces} \end{gathered}[/tex]

Thus, 4 ounces of popcorn bought in a dollor.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico