Given
Principal = $2419
rate = 2.54%
time = 7 years
compounds quarterly
[tex]\begin{gathered} A=P(1+\frac{r}{n})^{nt} \\ A=2419(1+\frac{0.0254}{4})^{4(7)} \\ A=2419(1.00635)^{28} \\ A=2888.08 \end{gathered}[/tex]After 7 years, the amount deposit is now $2888.08, subtract by the principal amount to get the interest.
[tex]\begin{gathered} I=A-P \\ I=2888.08-2419 \\ I=469.08 \end{gathered}[/tex]Therefore, the interest that he will earn after 7 years us $469.08.