Respuesta :

ANSWER :

18.8 inches per second

EXPLANATION :

The ferris wheel completes 7 revolutions in 14 minutes.

So we can say that the ferris wheel completes 1 revolution in 14/7 = 2 minutes.

Note that the circumference formula of a circle is :

[tex]C=2\pi r[/tex]

This is the distance travelled in one revolution.

So we need to find the circumference of the circle in inches.

The ferris wheel has a radius of 30 feet.

Convert 30 feet into inches :

[tex]30\cancel{ft}\times\frac{12in}{1\cancel{ft}}=360in[/tex]

Using the formula above :

[tex]\begin{gathered} C=2\pi r \\ C=2\pi(360) \\ C=2261.947in \end{gathered}[/tex]

Now we have the time and the distance travelled.

The velocity is distance divided by the time.

The time is in minutes. So we need to convert it to seconds.

[tex]2\cancel{min}\times\frac{60sec}{1\cancel{min}}=120sec[/tex]

So we have time = 120 secs and the distance is 2261.947 inches

The velocity is :

[tex]\begin{gathered} v=\frac{2261.947}{120} \\ v=18.8\text{ inches per second} \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico