A rocket is fired from the ground. Its height, in feet, is represented by the function h(1) = -168 + 48t, where t(in seconds) represents the amount of time in the air since takeoff. When does the rocket land on the ground?

Respuesta :

When the rocket lands on the ground, it will have a height of 0. Make the given equation equal to 0 and solve it for t, this way:

[tex]\begin{gathered} -168+48t=0 \\ 48t=168 \\ t=\frac{168}{48} \\ t=3.5 \end{gathered}[/tex]

The answer is 3.5 seconds.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico