Given:
The mass of the automobile is m = 1060 kg
The speed of the automobile is
[tex]\begin{gathered} v=\text{ 94 km/h} \\ =\frac{94km}{h}\times\frac{1000\text{ m}}{1\text{ km}}\times\frac{1\text{ h}}{3600\text{ s}} \\ =26.11\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]Required:
(a)The kinetic energy
(b) Work done to bring the automobile to stop.
Explanation:
(a) The kinetic energy can be calculated by the formula
[tex]KE\text{ = }\frac{1}{2}mv^2[/tex]On substituting the values, the kinetic energy will be
[tex]\begin{gathered} K.E.=\frac{1}{2}\times1060\times(26.11)^2\text{ } \\ =361318.013\text{ J} \end{gathered}[/tex](b) Work done is defined as the change in kinetic energy.
To stop the automobile, the kinetic energy should be zero.
So, the work done can be calculated as
[tex]\begin{gathered} Work\text{ done = change in kinetic energy} \\ W=0-361318.013\text{ J} \\ W\text{ = 361318.013 J} \end{gathered}[/tex]Final Answer:
(a)The kinetic energy is 361318.013 J
(b) Work done to bring the automobile to stop is 361318.013 J