The weight of the dog = 196N
The mass of the student = 61.2 kg
Explanation:The weight of an object is the product of the mass and acceleration due to gravity
Let the weight be represented by W
Let the mass be represented by m
The acceleration due to gravity, g = 9.8 m/s^2
W = mg
How much (in Newtons) does a 20.0 kg dog weigh?
m = 20.0 kg
g = 9.8 m/s^2
W = mg
W = 20 x 9.8
W = 196 N
The weight of the dog = 196N
A student weighs 600 N. What is the mass of the student?
W = 600 N
g = 9.8 m/s^2
W = mg
600 = m x 9.8
m = 600 / 9.8
m = 61.2 kg
The mass of the student = 61.2 kg