Which of the following is the beststatement about the graph? A-400-minute plan costs $40.B- 100-minute plan costs $10. C- 1000-minute plan costs $110. D- 200-minute plan costs $35.

We have a graph in which we have a graph for a line. The line has a slope.
The slope is (from the graph):
We have the following points:
(0, 10), (100, 20), (200, 30), (300, 40)
[tex]\frac{20-10}{100-0}=\frac{10}{100}=\frac{1}{10}[/tex]We have that, for every 100 minutes, the cost of the plan is $10.
That is why for 0 minutes, we have $10 (initial cost). Then, 100 minutes costs $20, 200 minutes $30, and so forth.
Thus, the best statement about the graph is option B: 100-minute plan costs $10.
It also follows the next line equation:
[tex]y=0.1\cdot x+10\Rightarrow y(100)=0.1\cdot100+10\Rightarrow y=10+10=20[/tex]As you can see, for 100 minutes, we have to pay $20.