Julie went shopping before going on vacation. She bought 3 pairs of shorts for $19 each, 5 tank tops for $30 each, 1pair of sandals for $37, and 2 bathing suits for $40 each. How much money did Julie spend?

Respuesta :

In order to calculate how much money Julie spent, let's multiply the price of each item by the number of that item bought, then we add all values:

[tex]\begin{gathered} \text{Total cost}=3\cdot19+5\cdot30+1\cdot37+2\cdot40 \\ \text{Total cost}=57+150+37+80 \\ \text{Total cost}=324 \end{gathered}[/tex]

Therefore Julia spent $324.

ACCESS MORE
EDU ACCESS