Respuesta :

Answer:

Percent Error = 30.43%

Explanations:

Michael's estimate = 230

Actual number of people that attended = 300

Error = 300 - 230

Error = 70

[tex]\begin{gathered} \%\text{ Error = }\frac{Error}{\text{Estimate}}\times100\% \\ \%\text{ Error = }\frac{70}{\text{2}30}\times100\% \\ \%\text{Error = }30.43\% \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico