Answer:
0.0500 mol/L.
Explanation:
What is given?
Mass of sodium carbonate (Na2CO3) = 2.65 g,
Molar mass of Na2CO3 = 106 g/mol,
1 L = 1000 mL.
Step-by-step solution:
This problem is asking us to find the molarity of the sodium carbonate solution. Remember that the formula of molarity is the following:
[tex]Molarity\text{ \lparen}M)=\frac{moles\text{ of solute}}{liter\text{s of solution}}=\frac{mol}{L}.[/tex]So we have to find the number of moles of Na2CO3 using its molar mass, like this:
[tex]2.6\text{5 g Na}_2CO_3\cdot\frac{1\text{ mol Na}_2CO_3}{106\text{ g Na}_2CO_3}=0.025\text{ moles Na}_2CO_3.[/tex]So we can replace the data that we have in the formula, but remember that as 1 L equals 1000 mL, 500 mL is the same that 0.5 L:
[tex]Molarity(M)=\frac{0.025\text{ moles}}{0.5\text{ L}}=0.05\text{ mol/L.}[/tex]The answer is that the concentration of sodium carbonate solution is 0.0500 mol/L.