Given:
Initial amount = P = $2000
Interest rate = r = 5.9% = 0.059
Time = 5 years
compounded continuously!!
So, Final Amount A is given by the formula:
[tex]A=P\cdot e^{rt}[/tex]Substitute with the given values:
[tex]A=2000\times e^{0.059\times5}=2000\times e^{0.295}=2000\times1.343=2686.2527[/tex]Rounding to the nearest hundredth
So, the answer will be $2,686.25