We will have the following:
*First: We determine the measure of angle L:
[tex]L+M+N=180\Rightarrow L+90+67=180[/tex][tex]\Rightarrow L=23[/tex]So, the measure of angle L is 23°.
*Second: We will use the measure of MN and the angle of L to determine the length of the hypotenuse:
[tex]8=h\sin (23)\Rightarrow h=\frac{8}{\sin (23)}[/tex][tex]\Rightarrow h=20.47443732\ldots\Rightarrow h\approx20.5[/tex]So, the length of the hypotenus is approximately 20.5 units.
Here is the graph that shows the scenario: