In order to find the car's acceleration, we need to list the following:
The initial velocity is going to be zero since the car is accelerating from rest.
Initial velocity = 0 m/s
The final velocity is going to be 30m/s.
Final velocity = 30 m/s
The time is 4.2s.
The formula for acceleration is:
[tex]a=\frac{Finalvelocity-InitialVelocity}{Time}[/tex]
[tex]\frac{30-0}{4.2} =7.14..[/tex]
That will be the car's acceleration.