The total work done by the child as he slides down the plane is 447.25 J.
The acceleration of the child is calculated by applying the concept of Newton's second law of motion.
mgsinθ - Ff = ma
where;
The angle of inclination of the incline is calculated as follows;
sinθ = h/d
sin θ = (1.78 m) / (4.88 m)
sin θ = 0.365
θ = arc sin(0.365)
θ = 21.39 ⁰
mgsinθ - Ff = ma
(32.5 x 9.8) sin(21.39) - 24.6 = 32.5a
91.56 = 32.5a
a = 91.56 / 32.5
a = 2.82 m/s²
The total work done by the child is calculated as follows;
W = Fd
where;
W = ma x d
W = (32.5 x 2.82) x 4.88
W = 447.25 J
Learn more about work done here: https://brainly.com/question/8119756
#SPJ1