A piece of barium has a volume of
4.00 cm3. The density of barium
is 3.62 g/cm3. What is the mass
of the sample of barium?

Respuesta :

Density, Volume and Mass

These three variables have a common equation:

[tex]D=\dfrac{m}{V}[/tex]

Solving the Question:

We're given:

  • V = 4.00 cm³
  • D = 3.62 g/cm³

Isolate m in the equation:

[tex]m=DV[/tex]

Plug these values into the equation:

[tex]m=(3.62\frac{g}{cm^3})(4.00 cm^{3})\\\\m=14.48g[/tex]

Answer

The mass of the sample of barium is 14.48 g.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico