shaunterrianluke shaunterrianluke
  • 20-09-2022
  • Mathematics
contestada

She pays a total of $59.53. She pays a total of $6.49 for the ice cream. She buys 8 bags of oranges that each cost the same amount.

Respuesta :

ireneportillo1211
ireneportillo1211 ireneportillo1211
  • 20-09-2022

Answer:

price of oranges is 6.63

Step-by-step explanation:

1)59.53-6.49=53.04

2) 53.04/8=6.63

Answer Link

Otras preguntas

Solve: 3(4 – 2x) = -x+1
Mental health professionals such as What do psychiatrists do
The cost of admission to a popular music concert was $162 for 12 children and 3 adults. The admission was $122 for 8 children and 3 adults in another music con
Find p(2) and p(4) for the function p(x) = 6x4 + 4x3 – 3x2 + 8x + 15.
Please Help Me, Find measure b please​
Read the text that Marcia sent to a friend. I had to come up with a service project as part of my grade in social studies, so I did a food drive in the spring.
Please solve the equation and chose the correct answer.
In the Confederate States of America, the government could not overrule the decisions of state course. What happened to the states when they had conflicts? A.
define monetary system
Which pair of words describes this system ? 3y=9x-6 2y-6x=4 A) inconsistent and independent B) consistent and dependent C) consistent and independent D) inc