kainoaduarteluab kainoaduarteluab
  • 18-09-2022
  • Mathematics
contestada

A 10½ ounce bottle of apple juice costs $2.49. A 16 ounce bottle costs
$2.99. A 16 1/4 ounce bottle costs $2.99. Which bottle is the better buy per cost?

Respuesta :

hamzahali2006 hamzahali2006
  • 18-09-2022

Answer:

3rd option

Step-by-step explanation:

find the cost of 1 ounce and see which one is the cheapest

Ver imagen hamzahali2006
Answer Link

Otras preguntas

Which ordered pair is a solution of y = x + 12? (9, 21) (24, 12) (–12, –24) (0, –12)
I need help Like asap
The purpose of “the trolley problem” is to…
can anyone please edit and make them right?? les sports artistiques sont préférés parce qu’il vous permet de vous exprimer en toute sécurité. cela vous permet é
Explain the production of monoclonal antibodies and give an example of how they are used.
Project Q has an initial cost of $257,412 and projected cash flows of $123,300 in Year 1 and $180,300 in Year 2. Project R has an initial cost of $345,000 and p
The width of a rectangle is the length minus 4 units. The area of the rectangle is 12 units. What is the width in units of the rectangle
Fad diets that promise rapid weight loss do not work True or False
If f(x) X/2 -3 and g(x) = 4X^2 + X - 4
Gravity causing a landslide is an example of
ACCESS MORE