Respuesta :
Answer:
The price of one hotdog is $2.50
Step-by-step explanation:
You can first write this out as an equation to make it easier to solve.
Lets say that x= the price of a hot dog and y= the price of popcorn
The equation would be:
6x + y = 18.20
We know that y= 3.20 so we can subtract 3.20 from 18.20. That will leave us with 6x = 15
Then, we just have to divide both sides by 6 and our answer comes out as x = 2.50
Answer:
2.50
Step-by-step explanation:
18.20 - 3.20 = 15.00
15.00 ÷ 6(hotdogs) = 2.5
Add a 0 at the end: 2.50
So the cost of one hotdog is $2.50
( why does that hot dog cost that much ;-; )