Respuesta :

The object's final velocity, given the data is 10.5 rad/s

What is acceleration?

This is defined as the rate of change of velocity which time. It is expressed as

a = (v – u) / t

Where

  • a is the acceleration
  • v is the final velocity
  • u is the initial velocity
  • t is the time

How to determine the final velocity

The following data were obtained from the question

  • Initial velocity (u) = 1.5 rad/s
  • Acceleration (a) = 0.75 rad/s²
  • Time (t) = 12 s
  • Final velocity (v) = ?

The final velocity can be obtained as follow:

a = (v – u) / t

0.75 = (v – 1.5) / 12

Cross multiply

v – 1.5 = 0.75 × 12

v – 1.5 = 9

Collect like terms

v = 9 + 1.5

v = 10.5 rad/s

Thus, the final velocity of the object is 10.5 rad/s

Learn more about acceleration:

https://brainly.com/question/491732

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico