The relationship between the thickness of the ice sheet and the time is given by the slope intercept form which is y = -0.25x + 2
The general expression for slope intercept is given as:
y = mx + c (1)
Where, m= slope and c = intercept
According to the question,
Let y be the thickness of the ice
And T be the time in weeks.
At initial week the thickness of the ice = 2 meters
And at 3rd week the thickness of the ice is = 1.25 meters.
Or, we can write as y(thickness) T(time in weeks)
2m 0
1.25m 3
As the thickness is decreasing at a constant rate,
Constant rate is measure as = (rate of change in thickness)/(rate of change in time)
= (1.25-2)/(3-0)
= -0.75/3
= -0.25
Thus the constant rate at which the thickness is decreasing is -0.25 which is also known as the slope of a line.
That is , m= -0.25
For the slope intercept the value of c is given by putting the value of y = 2m and x= 0weeks in equation (1) we get
Thus, 2 = m*0 + c
c = 2
Putting the required value in equation (1)
y = -0.25x + 2
Which is the required relationship between the thickness and the time.
Learn more about slope intercept form here : https://brainly.com/question/19440459
#SPJ9