The amount I would have with simple interest is $600 and $605 with compound interest.
The future value of the investment with simple interest is the sum of interest earned and the amount invested.
Simple interest = amount invested x interest rate x number of years
$500 x 2 x 0.1 = 100
Future value : $500 + 100 = $600
The formula for calculating future value with compounding:
FV = P (1 + r)^N
$500 X (1.1^2) = $605
To learn more about future value, please check: https://brainly.com/question/18760477
#SPJ1