Using proportions, it is found that:
A proportion is a fraction of a total amount, and the measures are related using a rule of three. Due to this, relations between variables, either direct or inverse proportional, can be built to find the desired measures in the problem.
Over the first 10 days, the increase was of $0.1 per day, hence the total amount was of:
T = 10 x 0.1 = $1.
Over the next 10 days, there was a decrease of $0.45 per day, hence the total amount was of:
T = -10 x 0.45 = -$4.5.
Over the final 10 days, the increase was of $0.25 per day, hence the total amount was of:
T = 10 x 0.25 = $2.5.
The total change over the 30 days was of:
1 - 4.5 + 2.5 = -1.
The stock decayed $1 over the 30 days, hence you would not buy the stock.
More can be learned about proportions at https://brainly.com/question/24372153
#SPJ1