contestada

Post-1982 pennies are 97.5% zinc and 2.5% copper. The density of zinc is 7.13 g/mL and the density of copper is 8.92 g/mL. Calculate the theoretical density of a post-1982 penny. For this problem, assume the volume is 0.39 mL.

Respuesta :

The theoretical density of the penny is 7.174 g/mL.

What is the theoretical density of  a post-1982 penny?

The theoretical density is calculated as follows:

Density of Zinc = 7.13 g/mL

Density of Copper = 8.92 g/mL

Density of penny = percentage mass of copper + density of copper + percentage mass of Zinc + density of zinc

density of penny = 0.025 * 8.92 + 0.975 * 7.13

theoretical density of penny = 7.174 g/mL

In conclusion, the density of the penny is obtained from then percentage mass and the densities of the metal components.

Learn more about density at: https://brainly.com/question/1354972

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico