If a spring stretches 0.9 m when a 6-kg weight is attached to it, how much will it stretch when a 10-kg weight is attached to it? (Round to the nearest tenth.)​

Respuesta :

The computation shows that the new stretch will be 1.5m.

How to compute the value?

From the information, the spring stretches 0.9 m when a 6-kg weight.

Let the new stretch be represented by x.

This will be:

0.9/6 = x/10

Cross multiply

(6 × x) = (10 × 9)

6x = 9.

Divide

6x/6 = 9/6

x = 1.5m

Therefore, the new stretch will be 1.5m.

Learn more about computations on;

brainly.com/question/4658834

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico