Respuesta :
The Thunderbird will be fallen behind the Mercedes Benz, which has continued at a constant speed of 73m/s with a distance of 986m
What is Average Speed ?
Average Speed is the ratio of the total distance travelled to the total time. It is measured in m/s
Given that a Ford Thunderbird and a Mercedes Benz are moving side by side down a straightaway at 73.0 m/s. The driver of the Thunderbird realizes that she must make a pit stop, and she smoothly slows to a stop over a distance of 250 m.
Let us calculate the time taken for this. But we need to know the magnitude at which it is decelerating.
v² = u² - 2as
Since it is coming to rest, v = 0 and a = negative
0 = 73² - 2 × a × 250
500a = 5329
a = 5329/500
a = 10.7 m/s²
We will know the time by using v = u - at
0 = 73 - 10.7t
10.7t = 73
t = 73/10.7
t = 6.85s
She spends 5.00 s in the pit and then accelerates out, reaching her previous speed of 73.0 m/s after a distance of 370 m.
Again let us calculate the time taken for this. But we need to know the magnitude at which it accelerated too
v² = u² + 2as
Since it is starting from rest, u = 0 and a = positive
73² = 0 + 2 × a × 370
5329 = 740a
a = 5329/740
a = 7.2 m/s²
The time taken will be
v = u + at
73 = 0 + 7.2t
t = 73/7.2
t = 10.14s
The total time T = 6.85 + 5 + 10.14
T = 22s
At this point, the distance covered by the Mercedes Benz will
V = distance / T
73 = distance / 22
distance = 73 x 22
distance = 1606
The Thunderbird has fallen behind the Mercedes Benz with a distance of
1606 - (250 + 370)
1606 - 620
986 m
Therefore, the Thunderbird will be fallen behind the Mercedes Benz, which has continued at a constant speed of 73m/s with a distance of 986m
Learn more about Average Speed here: https://brainly.com/question/18102135
#SPJ1