The distance is 864 m.
Speed of the bee when it travels from hive to flowerbed = 9 ft/s
Speed of the bee when it travels from flowerbed to hive = 6 ft/s
The time taken for the bee to travel from hive to flowerbed = t1
The time taken for the bee to travel from flowerbed to hive = t2
Time the bee remained in the flower bed = 17 minutes
Time the bee was away from the hive = 19 minutes
Time to go the the flowerbed and return = 19 - 17 = 2 minutes or 120 seconds
t1 + t2 = 120
t1 = 120 - t2
distance = speed * time
9t1 = 6t2
9(120 - t2) = 6t2
t2 = 144 s
Distance = 6 * 144 = 864 m
Learn more about distance:brainly.com/question/23774048
#SPJ1