after an​ accident, police can estimate the speed that a car was traveling by measuring its skid marks. the formula v=2\sqrt(5l) can be used where v is the​ speed, in miles per​ hour, and l is the length of the skid​ marks, in feet. ​(a) estimate the speed of a car that left skid marks 190 ft long. ​(b) if the posted speed limit is 50 mph should the police officer believe the​ driver's claim that he was not​ speeding? question content area bottom part 1 approximately how fast was the car traveling if it left skid marks ft​ long? enter your response here mph

Respuesta :

Ths speed of the car that that left skid marks 190 ft long will be 48.58mph

b. The police officer should believe the driver's claim that he was not speeding?

How to calculate the speed?

a. It should be noted that the value of v is given as:

v = 2✓5L

v = 2 × ✓(5 × 190)

v = 2 × 24.29

= 48.58mph

b. Therefore, since the posted speed limit is 50 mph, the police officer should believe the driver's claim that he was not speeding.

Learn more about speed on:

brainly.com/question/4931057

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico