A 4 m telescope can collect a given amount of light in 2 hour.under the same observing conditions, how much time would be required for a 8?

Respuesta :

So an A4-meter telescope has 16x the light collecting area of a 1-meter telescope. The largest telescopes currently in use have a diameter of about 10 meters

The rate through which light is collected by a telescope is proportional to the size/area of its prime lens, which is proportional to its diameter^2.

Therefore;

T1 T2 D22 D12

Thus, T2 = T1 x D1 D2

Where, T = Amount of time

D = Diameter of the lens/mirror

T1 = 3 hours = 180 minutes

D1 = 4 m

D2 = 8 m

So, T2 = 180min x

45minutes.

Therefore, A 8 m telescope would be required 45 minutes to perform the same task.

Learn more about Telescope here:-https://brainly.com/question/18300677

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico