Manufacturer A has a discount rate of 29.60%
Manufacturer B has a discount of 31.00%
What is a chain discount?
Chain discount refers a series of discounts given off the list price of a manufacturer as it is the scenario
Manufacturer A:
There is a discount of 20% and 12%
first discounted price=(1-20%)=0.80
second discounted price=1-12%=0.88
final price=(0.80*0.88)
final price=70.40%
final discount=1-final price
final discount=1-70.40%
final discount=29.60%
Manufacturer B:
There is a discount of 25% and 8%
first discounted price=(1-25%)=0.75
second discounted price=1-8%=0.92
final price=(0.75*0.92)
final price=69.00%
final discount=1-final price
final discount=1-69.00%
final discount=31.00%
Find out more about chain discount on:https://brainly.com/question/11592290
#SPJ1