Respuesta :
The bascule bridge will take another 23 seconds to reach its vertical position from its current lift position of 35°.
How is the time determined?
Using proportion or ratio, one can determine the additional seconds required by the bridge to achieve a vertical position.
The current lift position is 35°, which took 21 seconds. This implies that the bridge's lift rate is 1.67° per second (21/35°). To lift to 90°, the bridge will take 54 seconds (1.67 x 90). Since it has already taken 21 seconds, the bridge requires additional 23 seconds (54 - 21) to complete the vertical lift.
Data and Calculations:
The vertical position of the bridge = 90°
The horizontal position = 0°
Current lift position = 35°
The time it took the bridge to lift 35° = 21 seconds
Therefore, the time it will take the bridge to reach its vertical position from its horizontal position of 90° is 54 seconds (21 x 90/35).
The additional time required by the bridge to reach its vertical position from its current position of 35° is 23 seconds (54 - 21).
Thus, it will take another 23 seconds to reach its vertical position.
Learn more about speed, time, and distance at https://brainly.com/question/553636
#SPJ1