If the potassium atoms could be lined up in a row, it would take to make a 1.00 ft row of potassium atoms is 5.45 × 10⁻⁸.
Potassium atom is represented by K with atomic number 19. It is a silvery white metal.
Given,
Radius = 280pm = 280 × 10⁻¹²m
Diameter = 2radius = 560× 10⁻¹²m = 560pm
We know that,
1 feet = 0.305m
So, number of potassium atoms that fits into the row,
1 feet = 0.305/560 × 10⁻¹²
1 feet = 5.45 × 10⁻⁸
Hence, it takes 5.45 × 10⁻⁸ atoms of potassium to make a 1 feet row.
Learn more about Potassium here, https://brainly.com/question/13321031
#SPJ9