contestada

A sewing machine needle moves up and down in simple harmonic motion with an amplitude of 1.27 cm and a frequency of 2.55 hz. what is the maximum speed of the needle?

Respuesta :

A sewing machine needle that moves up and down in simple harmonic motion has a maximum speed of: 20.35 cm/s

The simple harmonic motion formula and the procedure we will use is:

v(max) = A*ω = A * (2π*f)

Where:

  • v(max) = maximum speed
  • A = amplitude
  • f = frequency

Information of the problem:

  • f= 2.55 hz
  • A= 1.27 cm
  • π = 3.1416
  • v(max) =?
  • Hz = s⁻¹

Applying simple harmonic motion formula, we get:

v(max) = A * (2π*f)

v(max) = (1.27 cm) * (2 * 3.1416 * 2.55 Hz)

v(max) = 20.35 cm/s

What is simple harmonic motion?

In physics it is a repetitive movement back and forth (periodic oscillation) in a line. The acceleration is proportional to its displacement. It is abbreviated AHM.

Learn more about simple harmonic motion at brainly.com/question/17315536

#SPJ4

Ver imagen id1001265
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico