You ask a deli clerk for x pounds of ham and x pounds of cheese. You end up getting 4 extra ounces of ham and
3 fewer ounces of cheese. The ham costs $6.24 per pound, and the cheese costs $4.80 per pound. You spend twice
as much on ham as you do on cheese. How much do you spend in total?

Respuesta :

The total amount spent buying ham and cheese is $187.20

What is the total cost of each item?

The total cost of each item can be determined as the price multiplied by the quantity bought

quantity of ham bought=x+4

quantity of cheese bought=x-3

price per pound of ham=$6.24

price per pound of cheese=$4.80

total amount spent on ham=(x+4)*6.24

total amount spent on ham=6.24x+24.96

total amount spent on cheese=(x-3)*4.80

total amount spent on cheese=4.80x-14.40

If the individual spent twice on as much on ham than cheese, it means that amount on ham is equals twice of the one spent on cheese

6.24x+24.96=2(4.80x-14.40)

6.24x+24.96=9.60x-28.80

24.96+28.80=9.60x-6.24x

53.76=3.36x

x=53.76/3.36

x=16

total amount spent=6.24x+24.96+4.80x-14.40

total amount spent=6.24(16)+24.96+4.80(16)-14.40

total amount spent=$187.20

Find out  more about total cost on :brainly.in/question/23852284

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico