The rate shows that the amount invested at 8% will be $7400.
Let the amount invested at 3.5 be x.
Let the amount invested at 8% be 14000 - x.
Interest on 3.5% will be 0.035
Interest on 8% will be 8%(14000 - x) = 1120 - 0.08x
This will be:
0.035x + 1120 - 0.08x = 823
-0.045x = -297
x = 6600
The amount invested at 8% will be:
= 14000 - 6600
= 7400
Learn more about interest on:
brainly.com/question/25793394
#SPJ1