Zendaya buys ice cream and apples at the store.
She pays a total of $25.05.
She pays a total of $6.24 for the ice cream.
She buys 3 bags of apples that each cost the same amount.

Write and solve an equation which can be used to determine
x
x, how much each bag of apples costs.

Respuesta :

Answer:

Each bag of apples cost $6.27

Step-by-step explanation:

Let x = the cost of a bag of apples

6.24 + 3x = 25.05 Subtract 6.24 from both sides of the equation

3x = 18.81  Divide both sides of the equation by 3

x = 6.27

Check:

6.24 + 3(6.27) = 25.05

6.24 + 18.814 = 25.05

25.05 =25.5

ACCESS MORE