245096 245096
  • 20-08-2022
  • Mathematics
contestada

what is the unit price of 12 gallons of gasoline that costs &39.48

Respuesta :

vishalsisodiya vishalsisodiya
  • 24-08-2022

The unit price of 12 gallons of gasoline that costs $39.48 is $3.29 per gallon

What is unit price?

It is calculated as rate of change of given quantity per unit.

The given parameters are:

Gallons = 12

Cost = $39.48

The unit price is calculated as:

Unit = Cost/Gallon

Therefore,

Unit = $39.48/12

Unit = $3.29

Hence, the unit price of 12 gallons of gasoline that costs $39.48 is $3.29 per gallon

Read more about unit rates at:

brainly.com/question/19493296

#SPJ1

Answer Link

Otras preguntas

Show that 9x^2-17x-85=0 give you solutions to 3 correct significant figures There are two possible answers for x
What causes chemical weathering?
The data represent the ages of people working at a store. 19, 27, 20, 26, 20, 24, 32, 23, 20, 19, 21 What is the first quartile of these ages?
Which physical feature has most limited the movement of people living in North America ?
The copper wire and bulb is connected in a series with 220 V electric supply. Why only an electric bulb glows where as the copper wire remains the same.Give REA
Does an Off-Duty Police Officer have Authority in US?
Consider the relation {(–4, 3), (–1, 0), (0, –2), (2, 1), (4, 3)}.Graph the relation.State the domain of the relation.State the range of the relation.Is
is 10 yards less than 360 inches
Who was Canada's FIRST prime minister.
how do I solve (3+i)(3-i)