contestada

At the break-even point of 2000 units, variable costs are $45000, and fixed costs are $35000. How much is the selling price per unit? $40.00 $17.50 $22.50 $5.00

Respuesta :

The selling price per unit will be $22.50. Provided to us are details like the units to be produced as 2000 units. Other than that information regarding the variable costs of $45,000 and fixed costs of $35000 are also provided.

To calculate the selling price the following formula will have to be used.

Break-even point = [tex]\frac{Fixed Cost}{Sales - Variable Cost}[/tex]

Let the Sales be denoted by x.

[tex]2000[/tex] = [tex]\frac{35,000}{x - 45,000}[/tex]

[tex]2000x - 90,00,000 = 35,000[/tex]

[tex]2000x = 900,35,000[/tex]

x = [tex]\frac{90035000}{2000}[/tex]

x = $ [tex]45017.50[/tex]

Sales = $ [tex]45017.50[/tex]

The selling price per unit is [tex]\frac{Sales}{Number of units}[/tex]

Selling Price = [tex]\frac{45017.5}{2000}[/tex]

The selling price is $[tex]22.50[/tex]

1. Learn more about the calculation of fixed costs from

https://brainly.com/question/15274553

2. Learn more about the break-even point from:

https://brainly.com/question/13584378

#SPJ4

ACCESS MORE