If dimensions of the globe that is 16 inches in diameter were reduced by half, then its volume would be 267.9 in³.
What is volume ?
The volume of an object is a measure of the amount of space occupied by that object.
Here given that originally diameter was 16 inches but then dimensions of the globe was reduced by half
The new diameter is equal to
D = 16 / 2 = 8 in
Hence radius is equal to
r = 8/2 = 4 in
The volume of the reduced globe is
[tex]V = \frac{4}{3} \pi r^{3}[/tex]
[tex]V= \frac{4}{3} (3.14) (4)^{3}[/tex] = 267.9 in³
f dimensions of the globe that is 16 inches in diameter were reduced by half, then its volume would be 267.9 in³
Learn more about volume
brainly.com/question/1578538
#SPJ4