Respuesta :

Answer:

$2.87/gallon (rounded to the nearest hundredth)

Step-by-step explanation:

13.8 gallons costs $39.61. To find the price per gallon, divide 39.61 by 13.8. 39.61 / 13.8 ≈ $2.87/gallon (rounded to the nearest hundredth)

ACCESS MORE