A car travels one third of a path with speed of 50 ms and two third of path with 20ms , its average speed will be.
a. 45ms
b. 30ms
c. 25ms
20ms

Respuesta :

Its average speed will be 25 m/s approximately. The correct answer is option C

What is Average Speed ?

Average speed is the ratio of total distance travelled to the total time taken. It is a scalar quantity and the S.I unit is m/s

Given that a car travels one third of a path with speed of 50 m/s and two third of path with 20m/s.

If the car travels one third of a path with speed of 50 m/s, then the time taken will be

Speed = distance / time

Time = distance / speed

Time = 1/3 ÷ 50

Time = 6.67 x [tex]10^{-3}[/tex] s

If the car travels the remaining two third of a path with speed of 20 m/s, then, the time taken will be

Time = distance / speed

Time = 2/3 ÷ 20

Time = 0.0333

Total time = 0.03333 + 0.00667

Total time = 0.04

The total distance travelled = 1

Average speed = Total distance travelled ÷ Total time

Average speed = 1/0.04

Average speed = 24.99979 m/s

Therefore, its average speed will be 25 m/s approximately.

Learn more about Average Speed here: https://brainly.com/question/4931057

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico