contestada

Physics question (All the filled in parts are correct) Please help and include explanation with answer. Thanks!

Physics question All the filled in parts are correct Please help and include explanation with answer Thanks class=

Respuesta :

Lanuel
  1. The horizontal distance covered by this water slide is equal to 13.23 meters.
  2. The angle formed between the water slide and the horizontal plane is equal to 48.59°.
  3. The magnitude of Eric's weight is equal to 392 Newton.
  4. The magnitude of the normal force Eric receives from the water slide is equal to 258.72 Newton.
  5. The magnitude of the normal force Eric gives from the water slide is equal to 258.72 Newton.
  6. The magnitude of his gravitational force's component parallel to the water slide is equal to 294 Newton.
  7. Eric's acceleration is equal to 6.70 m/s².
  8. Eric's speed is equal to 16.37 m/s.
  9. At least, the superman has to apply a force of 133.28 Newton.

How to determine the horizontal distance?

Based on the information provided, we can infer and logically deduce the following salient points and parameters:

  • Height of water slide (Adjacent) = 15.0 meters.
  • Length of water slide (Hypotenuse) = 20.0 meters.

This ultimately implies that, the horizontal distance covered by this water slide represents the opposite side of a right-angled triangle and as such we would apply Pythagorean theorem.

Mathematically, Pythagorean theorem is given by this formula:

c² = a² + b²

Where:

  • h is the hypotenuse of a right-angled triangle.
  • a is the adjacent side of a right-angled triangle.
  • b is the opposite side of a right-angled triangle.

Substituting the given parameters into the formula, we have;

20.0² = 15.0² + b²

b² = 20.0² - 15.0²

b² = 400.0 - 225.0

b² = 175.0

b = √175.0

b = 13.23 meters.

Thus, we would apply sine trigonometry to determine the magnitude of the first complimentary angle (θ₁) formed by this right-angled triangle:

Sinθ₁ = Opp/Hyp

Sinθ₁ = 13.23/20.0

Sinθ₁ = 0.6615

θ₁ = sin⁻¹(0.6615)

θ₁ = 41.41°.

How to calculate the angle?

We know that θ is the angle formed between the water slide and the horizontal plane. Thus, we would determine the magnitude of this second complimentary angle (θ₂):

θ = θ₁ + θ₂

90° = 41.41° + θ₂

θ₂ = 90° - 41.41°

θ₂ = 48.59°.

From the above, we have:

Sinθ₂ = Sin(48.59) = 0.75.

Cosθ₂ = Cos(48.59) = 0.66.

Tanθ₂ = Tan(48.59) = 1.134.

How to determine the magnitude of Eric's weight?

Mathematically, the weight of a physical body (object) can be calculated by using this formula:

Weight = mg

Weight = mass × acceleration due to gravity

Weight = 40.0 × 9.8

Weight = 392 Newton.

How to determine the magnitude of the normal force?

Mathematically, the magnitude of the normal force Eric receives from the water slide is given by:

Normal force = mgcosθ

Normal force = 40.0 × 9.8 × cos(48.59)

Normal force = 392 × 0.66

Normal force = 258.72 Newton.

How to determine the magnitude of the normal force?

Mathematically, the magnitude of the normal force Eric gives the water slide is given by:

Normal force, Fₙ = mgcosθ

Normal force, Fₙ = 40.0 × 9.8 × cos(48.59)

Normal force, Fₙ = 392 × 0.66

Normal force, Fₙ = 258.72 Newton.

How to determine the gravitational force component?

Mathematically, the magnitude of his gravitational force's component parallel to the water slide is given by:

F = Wsinθ = mgsinθ

F = 40.0 × 9.8 × sin(48.59)

F = 392 × 0.75

F = 294 Newton.

How to calculate the friction force?

Mathematically, the magnitude of the friction force between Eric and the water slide is given by:

Fs = μ_s(Fₙ)

Fs = 0.10 x 258.72 N

Fs = 25.872 Newton.

How to calculate Eric's acceleration?

First of all, we would determine the net force acting on Eric?

F(net) = F - Fs

F(net) = 294 - 25.872

F(net) = 268.13 Newton.

From Newton's second law of motion, acceleration is given by this formula:

Acceleration = Net force/Mass

Acceleration = 268.13/40.0

Acceleration = 6.70 m/s².

How to calculate Eric's speed?

In this scenario, we would calculate Eric's speed by using the third equation of motion:

V² = U² + 2aS

V² = 0² + 2(6.70)(20.0)

V² = 268

V = √268

V = 16.37 m/s.

At least, the superman has to apply the following force to prevent Emily from sliding:

Force = Weight - Normal force

Force = 392 - 258.72

Force = 133.28 Newton.

Learn more about frictional force here: https://brainly.com/question/28151607

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS