Melissa is driving at a constant speed. She catches up to a minivan half a mile ahead of her that is
moving at 50 miles per hour in 50 seconds. How many miles per hour is the speed of the sports
car?

Respuesta :

The speed of the sports car is 53.6 miles per hour

The key concept for solving such questions is the relationship between speed, distance and time.

The relationship between them is Distance = Speed x Time

Distance covered by Melissa = 0.5 miles + Distance covered by minivan

Let speed of Melissa be x miles per second

x. 50 = 0.5 + 50x50/3600

x .50 = 0.5 + 25/36

x = 1/100 + 1/72

x = 0.001 + 0.013

x = 0.014 miles per second

x = 3600 x 0.014 = 53.6 miles per hour

Thus the speed of the sports car is 53.6 miles per hour

Learn more about Speed here :

https://brainly.com/question/7359669

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico