Respuesta :

Answer:

$0.32

Step-by-step explanation:

8 ounces is 1/16 of a gallon so

5.12*(1/16) = 0.32

Answer:

32 cents (0.32 dollars)

Step-by-step explanation:

One gallon contains 128 ounces

Calculate the cost of each ounce:

[tex]\frac{5.12}{128} =0.04[/tex]

costs 4 cents an ounce

Calculate the cost of 8 ounces:

[tex](8)(4)=32[/tex]

Hope this helps

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico