Respuesta :
Magnitude of Net force Required to accelerate a 1200kg car uniformly from 0m/s to 27m/s in 10s is 3240N.
Force can be found out using the relation of Force, mass and acceleration.
The relation of Force, mass and acceleration is as follows:
∴ Force = Mass × Acceleration
⇒ Force = 1200kg × Acceleration
Given:
Mass = 1200kg
Final Velocity = 27m/s
Initial Velocity = 0m/s
time = 10s
Now, to find out the acceleration we can use the first equation of motion:
∴ Final Velocity = Initial Velocity + Acceleration × time
⇒ 27 = 0 + 10a
⇒ a = 2.7m/s²
Putting acceleration in the above mentioned equation,
∴ Force = 1200kg × Acceleration
⇒ Force = 1200kg × 2.7
⇒ Force = 3240N
Hence, the net force required to accelerate the car uniformly is 3240N.
Learn more about Force here, https://brainly.com/question/26115859
#SPJ4
The answer is 3240 N.
Intial velocity [tex]$\mathrm{u}=0 \mathrm{~m} / \mathrm{s}$[/tex]
final velocity [tex]$\mathrm{v}=27 \mathrm{~m} / \mathrm{s}$[/tex]
time [tex]$t=10$[/tex] sec.
Newton's first equation of motion
[tex]$v=u+a t$[/tex], here a = acceleration
[tex]$\mathrm{so}_{0}=(v-u) / t$[/tex]
[tex]$a=(27.0-0) / 10$[/tex]
[tex]$a=2.7 \mathrm{~m} / \mathrm{sec}^{2}$[/tex]
Force [tex]$F=m a$[/tex]
Mass [tex]$\mathrm{m}=1200 \mathrm{~kg}$[/tex]
[tex]$F=1200 \times 2.7$[/tex]
[tex]$F=3240 N$[/tex]
What is acceleration?
- Acceleration is the rate at which velocity varies over time, both in terms of speed and direction.
- A point or object travelling in a straight path is accelerated if it accelerates or decelerates.
To learn more about Acceleration visit:
https://brainly.com/question/24372530?
#SPJ4