Based on the cash flows of the two projects, the equivalent annual annuity of the most profitable project is $1,866.83.
The project that is more profitable is the project with the higher Net Present Value.
The Net Present value can be found by adding the present values of the cashflows for a project.
Project X NPV is:
= -9,100 + 5,500 / 1.11 + 8,200 / 1.11²
= $2,510.26
The NPV for Project Y is:
= -9,100 + Present value of $4,800 over 4 years at 11%
= $5,791.74
The more profitable project is therefore Project Y.
The equivalent annual annuity of the most profitable project is:
= 5,791.74 / 4 years
= $1,866.83
In conclusion, the equivalent annual annuity of the most profitable project is $1,866.83
Find out more on the Net Present Value at https://brainly.com/question/17185385
#SPJ1