The threshold frequency for sodium metal is
5.49 x 10^14 s-1
Given:
photon with frequency = 6.66 × 10^14 s−1
kinetic energy = 7.74 × 10−20 j
To Find:
threshold frequency
Solution: The threshold frequency is defined as the minimum frequency of incident radiation below which the photoelectric emission is not possible completely. irrespective of the intensity of incident radiation
We know, relation between threshold frequency, kinetic energy and frequency s given by :
K.E = hv - hvo
Here h is plank's constant and vo, is threshold frequency.
Putting all these value in above equation we get:
7.74 x 10^-20 = (6.66 × 10^14-vo) x 6.626 x 10^-34
vo = 5.49 x 10^14 s^-1
Hence, the threshold frequency for sodium metal is 5.49 x 10^14 s-1
Learn more about Threshold frequency here:
https://brainly.com/question/726252
#SPJ4