Coltonh6944 Coltonh6944
  • 28-07-2022
  • Mathematics
contestada

Find the unit price of 70lbs of honey for $123.99. round your answer to nearest cent if necessary

Respuesta :

shonapranjal2008 shonapranjal2008
  • 28-07-2022

Answer:

$1.77 per pound

Step-by-step explanation:

To find the unit price we divide the cost over the weight: 123.99/70 = 1.77128571 = 1.77

Answer Link

Otras preguntas

pls answer this one need urgent
The ratio of seventh grade students to eighth grade students in the school band is 3 to 4. There are 36 seventh grade students in the school band. What is the t
when are applications due for emergency medicine residency
Tyler is 6 feet tall, Late one afternoon, his shadow was 8 feet long. At the same time, the shadow of a tree was 24 feet long. Find the height of the tree.
Give me a 2 sentences of meaning of communication in own words​
If f(x) = -4x + 15 and g(x) = 7.x^3 find the following. 1) g(-3) + f(-3) 2) (f-g)(2)
Translate the sentence into a formula. The area A of a circle is pi times the radius r squared.
What do you call the horizontal angle which makes with a reference line
Magkakasama Magkakasama kayo ng mga kaklase mo na kumakain sa kantina. Masaya kayong o ng ilan sa iyong mga kakl se na kumakain sa kantina. Masaya kayong nagkuk
Multiply (x^2-5x+1)(4x-3x^2)