The final answer is 11.71
The concentration of a given solution (H2NCH2CH2NH2) is 0.314 M
pa1 = 6.848
a1 = 1.42 X [tex]10^{-7}[/tex]
Pa2 = 9.928
a2 = 1.18 X [tex]10^{-10}[/tex]
The equation is given as;
NH2CH2CH2NH2 + H2O ---> NH2CH2CH2NH3+ + OH-
Initial 0.314 0 0
Change -x +x +x
Equilibrium 0.314 -x x x
b1 = Kw / Ka2 = 10^-14 / 1.18 X 10^-10 = 8.47 X 10^-5 = [NH2CH2CH2NH3+][OH-] / [NH2CH2CH2NH2]
8.47 X 10^-5 = x^2 / 0.314 -x
8.47 X 10^-5 X 0.314 - 8.47 X 10^-5x = x^2
x^2 - 2.66 X 10^-5 + 8.47 X 10^-5x = 0
on solving
x = 0.0051 M = [NH2CH2CH2NH3+] = [OH-]
[NH2CH2CH2NH2] = 0.314 - 0.0051 = 0.3089 M
For the second dissociation,
NH2CH2CH2NH3+ + H2O ---> +NH3CH2CH2NH3+ + OH-
Initial 0.0051 0 0.0051
Change -x +x +x
Equilibrium 0.0051 -x x 0.0051 +x
b2 = Kw / Ka1 = 10^-14 / 1.42 X 10^-7 = 7.04 X 10^-8 = [+NH3CH2CH2NH3+] [OH-] / [+NH3CH2CH2NH2]
7.04 X 10^-8 = x (0.0051+x) / (0.0051-x)
We may ignore x in the denominator as b2 is very low
7.04 X 10^-8 = x (0.0051+x) / (0.0051)
3.59 X 10^-10 = 0.0051x + x^2
x = 7.039 X 10^-8 M
[OH-] = 0.0051 + x = 0.0051 approx
[+NH3CH2CH2NH3+] = x = 7.039 X 10^-8 M
NH2CH2CH2NH3+ = 0.0051 +x = 0.0051 M approx
pOH = --log [OH-] = -log 0.0051 = 2.29
pH = 14 - pOH = 11.71
Learn more about ph: https://brainly.com/question/12609985
#SPJ4