It will take the diver 1.5seconds for her to hit the water
Linear equations are equation that has a leading degree of 2. Given the expression that expresses the distance covered by the diver as a function of time as shown;
d(t)= -16(2t - 3)(t+1)
where;
d is the height of the diver above the water and;
t is the time in seconds.
Given the following
d = 0 (the distance on the ground)
Substitute into the formula below;
-16(2t - 3)(t+1)= 0
Divide through by -16
(2t - 3)(t+1) = 0
Determine the time
2t - 3 = 0
t = 3/2
Similarly;
t +1 = 0
t = -1
Hence it will take the diver 1.5seconds for her to hit the water
Learn more on zero of an equation here: https://brainly.com/question/20896994
#SPJ1